Koliformní bakterie: Mohou vám uškodit?

Koliformní bakterie: Mohou vám uškodit?

Jelikož se voda bere často jako samozřejmost, jen málokdo si dokáže připustit, že by mohla být jiná než pitná. Zkrátka a dobře ji bereme pořád jako zdraví prospívající, která nás celkově hydratuje. Nedokážeme si připustit, že by mohla být původcem zdravotních problémů nebo nemocí. Ovšem i vodu mohou sužovat potíže. Vyskytnout se v ní může vodní kámen, železo či mangan, ale také koliformní bakterie. Pojďme se na chvíli zabývat tím posledním zmíněným.

 

Voda je přirozeným prostředím pro výskyt bakterií

Již bylo zmíněno, že vodu často bereme jako samozřejmost a že si většinou ani nechceme připustit možnost, že by s ní bylo něco v nepořádku. Jenže stejně jako mnoho jiných věcí na světě, i vodu může leccos napustit. Například vědci neupouští od svého přesvědčení, že voda je přirozeným prostředím pro výskyt bakterií. Jejich množství však nemusí být ve vodě vůbec postřehnutelné, tekutina po jejich zamoření nebo napadení nemusí vykazovat žádné viditelné změny. O to víc je jejich výskyt nebezpečný.
 
V souvislosti s tvrzením, že voda je jedním z nejpřirozenějších míst, kde k výskytu bakterií dochází, se nabízí otázka, kdo nebo co bývá tím nejčastějším nevítaným nepřítelem. Tímto se takovým nenápadným oslím můstkem dostáváme ke koliformním bakteriím, jež mohou zadělat na pořádné problémy.

Kde se vzaly koliformní bakterie ve vodě?

Koliformní bakterie bohužel nejsou ničím neobvyklým. Vyskytují se nejen ve vodě, ale také osídlují střevní trakt hlavně teplokrevných živočichů (a to včetně lidí). Dokonce se s nimi setkáte i v půdě. Toto zjištění v člověku budí pocit, že pravděpodobně nejsou zdraví škodlivé, ale pravda je někde zcela jinde. 

Koliformní bakterie jsou následek úniku výkalů

Sice se tento typ bakterií v nás prakticky nachází, ale stejně v naší hlavě koluje otazník ptající se, jak se drobní tvorové mohou dostat do vody? Většinou za tím stojí nedostatečné zabezpečení proti úniku výkalů do povrchových a podzemních vod a velice často tak najdeme koliformní bakterie ve studni. Bakterie poté velice snadnou cestou doputují do septiků i městské kanalizace. 
 
 
Na vině však může být i splach odpadů ze zemědělství (na mysli máme hlavně močůvku, hnůj nebo kejdy) či splachy z polí. Dokonce může být jejich zdrojem i rozklad listí nebo rozklad nějakého biologického materiálu. 

Zdravotní dopady znečištěné vody

Pokud bychom na malý okamžik měli zavítat do historie, řekneme, že koliformní bakterie byly dříve považovány za takový indikátor fekálního znečištění. Když se objevily v pitné vodě, muselo se automaticky zapracovat na zabezpečení proti výkalům z povrchových nebo podzemních vod. 
 
Jelikož stojí za znečištěním vody, z logiky věci vyplývá, že musí mít negativní dopad na lidské zdraví. Jaká jsou zdravotní dopady nebo rizika spojená s výskytem koliformních bakterií? 
 
Podle lékařů i odborníků mohou způsobit střevní potíže, dokonce mohou člověka dovést až ke kolice. Mezi typické symptomy toho, že bakterie sídlí i ve vaší vodě, patří průjmová onemocnění, ustavičná a neutuchající nevolnost, také zvracení. Co se týče zmiňovaných průjmů, mohou být velice bolestivé až krvácející.

Jak se bakterií ve vodě zbavit?

Možností, jak se nebezpečných a život ztěžujících hostů ve vodě zbavit je vícero. Jednou z možností je reverzní osmóza, která dokáže zničit takřka sto procent bakterií, ovšem jedná se o dražší záležitost. Další v pořadí je chemická dezinfekce (používají se chemické prostředky hlavně na bázi chlóru) nebo dezinfekce UV lampou.

Koliformních bakterií ve vodě se zbavíte pomocí:

● Reverzní osmózy

● UV lampy

● Filtry na přívod vody


Účinným bojovníkem proti nevítanému hostovi je i filtr na bakterie, který je vhodné instalovat i v případě, že vás koliformní bakterie zatím netrápí. Jsou totiž skvělou prevencí, proto nahlédněte do nabídky našeho e-shopu Upravvodu.cz a s pomocí firemních odborníků je nainstalujte i do vaší domácnosti.

Napadenou vodu nepoužívejte

Pokud se zjistí, že i v trubkách vašeho rodinného domu koluje nakažená voda, je dobré se jí naprosto vyhnout. Nepoužívejte ji ani ke koupání, ani k zalévání pokojových rostlin. Bakterie by se mohly dostat do zeleniny, kterou zrovna pěstujete na zahrádce v úhledně upravených záhonech. Pro jistotu vám doporučujeme udělat odborný rozbor, abyste zjistili složení vody.