Železo ve vodě: Co může způsobovat a jak se ho zbavit?
23. 12. 2021

Železo ve vodě: Co může způsobovat a jak se ho zbavit?

Vodu používáme dnes a denně. Na pití, na vaření, na zalévání květin a na mnoho dalších věcí. Zkrátka a dobře si nedokážeme představit, že by naše domácnost byla od vody odstřihnutá. „Čím bychom se sprchovali,” jistě si říkáte. Bohužel i tato nepostradatelnost, kterou často bereme za samozřejmost, může být zkoušena mnohými okolnostmi, a ne vždycky může být pro nás dobrou.

Zejména když se v ní objeví železo nebo mangan nám může dokonce uškodit. Potíží je, že to, co vodu zrovna sužuje a před čím bychom se měli mít na pozoru, na první pohled velmi často nevidíme. A tím se nepříjemná hra nejen s našim zdravím rozehrává.

Vodu může trápit několik problémů

Železo ve vodě není jediným problémem, který může vodu postihnout. Tím nejčastějším je vodní kámen, který naštěstí lze snadno odstranit pomocí octu a citronu. Zatímco vodní kámen vzniká v důsledku tvrdé vody, železo přichází velmi často s manganem ruku v ruce naprosto neplánovaně a nečekaně. 

Jak železo ve vodě rozpoznat?

Zdraví člověka jistou měrou ovlivňují, ovšem rozpoznat tento problém můžeme na první pohled i na první ochutnání. Mění se totiž chuť vody i její vzhled. Díky železu je voda taková narezavělá, dokonce se v ní mohou objevit i úsady, jež pochází z potrubí, které není v tom nejlepším stavu. 

Dalo by se říct, že železo se ve vodě vyskytuje ve dvou podobách, a to v trojmocné (čili okysličené) formě nebo ve dvojmocné (neboli rozpuštěné) formě. První zmíněnou rozpoznáme na první pohled, jak již bylo zmíněno (projevuje se narezavělou barvou), druhou pak podle usazenin, které vznikají často při kontaktu vody se vzduchem (doplňuje je také zajímavá, zvláštní příchuť rovnající se kovu).

Železo ve vodě a jeho vliv na organismus

Víme, jak nevítanou složku ve vodě rozpoznat. Známe také, že železo většinou přichází ruku v ruce s manganem, který nemá také nejlepší dopad na organismus. Ale stále ještě nebylo řečeno, jak konkrétně tento problém člověka postihuje? A jsou následky opravdu vážné? Může dojít k naplnění černého scénáře?

Člověk si říká, že železo je nedílnou složkou našeho těla. Proto se nabízí otázka, jestli tedy tak moc škodí, jak se tvrdí. Ve skutečnosti ano, protože přemíru železa člověk nemůže nijak vstřebat, dokonce ho tělo nedokáže ani přímo vyloučit. Vlivem toho, že vlastně v organismu na nějakou dobu zůstává, dochází k postupnému poškození jednotlivých částí. 

Předně dochází k zasažení tkání. Železo ve vodě může vést také k onemocnění ledvin nebo jater. Únava a snížená imunita mohou být prakticky na denním pořádku. Těmi mírnějšími projevy jsou pak:

  • lámání vlasů
  • suchá pokožka
  • vznik alergických reakcí

Železo obsažené ve vodě však může mít negativní dopad i na další věci, nejen na naše zdraví, pokud tuto tekutinu budeme konzumovat. Například při praní může dojít ke vzniku rezavých skvrn na prádle, které z bubnu pračky vytáhneme. Na kovových plochách mohou vzniknout nehezké mapy, které nás často také na problém upozorní.

Jak se zbavit problému s vodou?

Aby naše zdraví netrpělo, stejně tak abychom nemuseli řešit jiné problémy, které látka ve vodě způsobí, naučme se problémům předcházet nebo ho řešit. Odborníci jsou toho názoru, že je vhodné nainstalovat do své domácnosti reagenční filtry. Jemně upravují vodu, ovšem potřebují pravidelně vyměňovat zásobníky (sehnat je lze na našem e-shopu Upravvodu.cz, kde se veškeré nabízené zboží nachází stoprocentně skladem). 

Kromě instalování filtrů ze zmiňovaného online obchodu (s čímž pomůžou odborníci z řad našich zaměstnanců) může pomoci reverzní osmóza, což je však velice nákladná metoda, která vyžaduje permanentní servis a ideálně umělou mineralizaci vody. 

Pomocnou ruku podává i iontovýměnná pryskyřice, která dokáže odstranit zmiňované dvojmocné železo.


Sdílet na Odeslat na