Železo ve vodě: Co může způsobovat a jak se ho zbavit?

Železo ve vodě: Co může způsobovat a jak se ho zbavit?

Vodu používáme dnes a denně. Na pití, na vaření, na zalévání květin a na mnoho dalších věcí. Zkrátka a dobře si nedokážeme představit, že by naše domácnost byla od vody odstřihnutá. „Čím bychom se sprchovali,” jistě si říkáte. Bohužel i tato nepostradatelnost, kterou často bereme za samozřejmost, může být zkoušena mnohými okolnostmi, a ne vždycky může být pro nás dobrou. Zejména když se v ní objeví železo nebo mangan nám může dokonce uškodit. Potíží je, že to, co vodu zrovna sužuje a před čím bychom se měli mít na pozoru, na první pohled velmi často nevidíme. A tím se nepříjemná hra nejen s našim zdravím rozehrává.

Vodu může trápit několik problémů

Železo ve vodě není jediným problémem, který může vodu postihnout. Tím nejčastějším je vodní kámen, který naštěstí lze snadno odstranit pomocí octu a citronu. Železo a mangan ve vodě často přicházejí neočekávaně, ale řešení tohoto problémů je naštěstí poměrně jednoduché.

Kde se bere železo ve vodě?

Železo se v přírodě běžně vyskytuje jako minerál, například jako oxidy, hydroxidy, karbonáty a sulfidy železa. V některých případech může být železo také přítomno ve vodě v různých formách. Voda může obsahovat rozpuštěné ionty železa, které se do ní dostaly například z půdy, hornin nebo potrubí.

Tyto ionty mohou být přítomny v různých formách, jako například Fe2+ nebo Fe3+. Pokud jsou přítomny v dostatečně vysokých koncentracích, mohou být vidět jako oranžové, hnědé nebo žluté usazeniny v důsledku reakce s kyslíkem v ovzduší. Existují také bakterie, které mohou využívat železo jako zdroj energie a které mohou být přítomny v některých vodních prostředích. Tyto bakterie mohou být vidět jako oranžové nebo hnědé usazeniny v důsledku tvorby oxidů železa.

Jak železo ve vodě rozpoznat?

Zdraví člověka jistou měrou ovlivňují, ovšem rozpoznat tento problém můžeme na první pohled i na první ochutnání. Mění se totiž chuť vody i její vzhled. Železitá voda je taková narezavělá, dokonce se v ní mohou objevit i úsady, jež pochází z potrubí, které není v tom nejlepším stavu. 

Dalo by se říct, že železo se ve vodě vyskytuje ve dvou podobách, a to v trojmocné (čili okysličené) formě nebo ve dvojmocné (neboli rozpuštěné) formě. První zmíněnou rozpoznáme na první pohled, jak již bylo zmíněno (projevuje se narezavělou barvou), druhou pak podle usazenin, které vznikají často při kontaktu vody se vzduchem (doplňuje je také zajímavá, zvláštní příchuť rovnající se kovu).

Železo ve vodě a jeho vliv na organismus

Víme, jak nevítanou složku ve vodě rozpoznat. Známe také, že železo většinou přichází ruku v ruce s manganem, který nemá také nejlepší dopad na organismus. Ale stále ještě nebylo řečeno, jak konkrétně tento problém člověka postihuje? A jsou následky opravdu vážné? Může dojít k naplnění černého scénáře?

Upozornění: Neplést si mangan s manganistan draselný

Člověk si říká, že železo je nedílnou složkou našeho těla. Proto se nabízí otázka, jestli tedy tak moc škodí, jak se tvrdí. Ve skutečnosti ano, protože přemíru železa člověk nemůže nijak vstřebat, dokonce ho tělo nedokáže ani přímo vyloučit. Vlivem toho, že vlastně v organismu na nějakou dobu zůstává, dochází k postupnému poškození jednotlivých částí. 

Předně dochází k zasažení tkání. Železo ve vodě může vést také k onemocnění ledvin nebo jater. Únava a snížená imunita mohou být prakticky na denním pořádku. Těmi mírnějšími projevy jsou pak:

  • lámání vlasů
  • suchá pokožka
  • vznik alergických reakcí

Železo obsažené ve vodě však může mít negativní dopad i na další věci, nejen na naše zdraví, pokud tuto tekutinu budeme konzumovat. Například při praní může dojít ke vzniku rezavých skvrn na prádle, které z bubnu pračky vytáhneme. Na kovových plochách mohou vzniknout nehezké mapy, které nás často také na problém upozorní.

Jaké je řešení železité vody?

Aby vaše zdraví netrpělo, stejně tak abyste nemuseli řešit jiné problémy, které látka ve vodě způsobí, naučte se problémům předcházet nebo ho řešit. Odborníci jsou toho názoru, že je vhodné nainstalovat do své domácnosti odželezovací filtry na železo a mangan. Ty potřebují pravidelně vyměňovat zásobníky (sehnat je lze na našem e-shopu Upravvodu.cz, kde se veškeré nabízené zboží nachází stoprocentně skladem). 

 

 

Kromě instalování filtrů ze zmiňovaného online obchodu (s čímž pomůžou odborníci z řad našich zaměstnanců) může pomoci reverzní osmóza, což je však velice nákladná metoda, která vyžaduje permanentní servis a ideálně umělou mineralizaci vody. 

Pomocnou ruku podává i iontovýměnná pryskyřice, která dokáže odstranit zmiňované dvojmocné železo.

Rádi pro vás vybereme řešení filtrace vody na míru

Napište nám nebo zavolejte a společně vybereme to nejlepší řešení. Zařízení uvedeme do provozu, zaškolíme vás a pravidelně také budeme provádět odborný servis. Instalaci zakoupeného zařízení vody obvykle provádíme do jednoho týdne. Kontaktujte nás a vše už zařídíme za vás. 

● Telefon: +420 724 345 402 (technická podpora, objednávky, informace)

● E-mail na objednávky a odborné informace: petrsyrovatka@atlas.cz