Zajímavosti o vodě, které jste určitě nevěděli
28. 06. 2022

Zajímavosti o vodě, které jste určitě nevěděli

Voda je všude kolem nás. Tento živel bereme jako samozřejmost, přitom se jedná o velkou exkluzivitu, a právě díky vodě je na naší planetě život v mnoha podobách. Co jste o vodě možná dosud nevěděli?

Kapající kohoutek

Viděli jste někde kapající kohoutek a říkáte si, že to nic není? Rozhodně to není pravda. Jen skrze tento nevinně vypadající kohoutek může denně protéci více než 50 litrů vody denně. Když se jedná o protékající toaletu, jsou to dokonce i dva tisíce litrů vody denně. Voda ale nabízí zajímavosti, viďte.

Znečištění dusičnany

V rámci České republiky platí legislativa, která povoluje až pětinásobný limit znečištění pitné vody dusičnany, než jakou mají například v USA. Naše normy jsou téměř totožné s normami rozvojových zemí a zemí, kde je nedostatek vody. To ale Česká republika rozhodně není! Přitom dusičnany se považují za toxické a zdraví škodlivé látky. Filtrační zařízení pomáhá tyto látky účinně odstraňovat.

40 kubíků ročně

Podle Pražských vodáren a kanalizací, které v roce 2016 vydaly zprávu, se pohybuje spotřeba vody na obyvatele zhruba na úrovni 40 m3. Je na místě se nad tím zamyslet a přemýšlet, jak začít vodou šetřit.

Dvě třetiny mají tvrdou vodu

Podle statistik se uvádí, že až dvě třetiny domácností v České republice mají tvrdou vodu. To, co zde teče z kohoutku, následně poškozuje spotřebiče pracující s vodou – pračku, myčku, konvici a další. Tvrdá voda není zdravotně nezávadná, ale zanechává povlaky na sanitě a nádobí. Káva s usazeninami nebo suchá kůže po sprchování jsou důkazem, že se to týká i vaší domácnosti. Pomáhají filtry na vodu pro celou domácnost.

Bude vás zajímatJak zjistit tvrdost vody?

I v dnešním světě stále více než 770 milionů lidí nemá přístup ke kvalitnímu zdroji pitné vody. Jedná se o území v Číně, Africe i Indii.

Jedno procento značí žízeň

Víte, že když začnete pociťovat žízeň, tak je vaše tělo na úrovni úbytku jednoho procenta vody v těle? Už jediné procento je poznat a naše tělo nám dává znát, že je potřeba s tím něco dělat. Většinou se tak děje po fyzické zátěži, během období nemoci, nebo při větších teplotách.

Jedno kilo bavlny

Voda přináší zajímavosti, které se váží také k ekologii. Na výrobu jednoho kilogramu bavlny je potřeba 7 až 30 tisíc litrů vody. Na jedny džíny tedy spotřebujeme více než 3 tisíce litrů drahocenné tekutiny. I to je důvod, proč se hodí oděvy recyklovat.

Horká voda zamrzne rychleji

Myslíte si, že voda nenabízí zajímavosti, které by stálo za to vyzkoušet? Omyl! Až bude příště mrznout, udělejte si experiment. Do jedné nádoby dejte vodu studenou, do druhé horkou. A pozorujte, zda se skutečně vyplní, že horká voda zamrzne rychleji. Jedná se o Mpembův jev, který dosud nebyl spolehlivě objasněn. Tento jev je o to záhadnější, že neplatí například v malém prostoru mrazáku, jelikož horká voda má vliv na celý prostor a podmínky v něm.

Tuna oceli

Ocel je materiál, který se používá pro výrobu mnoha průmyslových předmětů a zařízení. Přitom pro výrobu jedné tuny oceli potřebujeme více než tři stovky tun vody. To už je tedy pořádné množství!

UV lampa

V minulosti se bakterie a viry z pitné vody odstraňovaly chemickou cestou. Dnes je již možné si pořídit UV lampu, která pomáhá i běžné domácnosti k tomu, aby byla pitná voda zbavena patogenních látek. UV lampy se stále častěji používají také na bazénech, kde již následně není třeba přidávat chemické sloučeniny, které stojí za vznikem alergií.

Na vrcholu Everestu

Kdybyste vystoupali na Mount Everest, tedy na nejvyšší horu světa, podařilo by se vám vodu přivést k varu již při teplotě 71 stupňů Celsia. V našich podmínkách je to přitom běžně 100 stupňů Celsia. Se stoupající nadmořskou výškou se teplota varu snižuje.


Sdílet na Odeslat na