Tvrdá voda a její vliv na zdraví

Tvrdá voda a její vliv na zdraví

Tvrdou vodu neocení vaše domácnost ani pokožka. Na vodovnodních kohoutcích zanechává bíle mapy a časté koupání v tvrdé vodě může vést až ke vzniku exémů. Co vše dalšího má tvrdá voda na svědomí a jak se jí zbavíte?

Tvrdá voda a mýty o zdraví

Tvrdá voda obsahuje zvýšené množství chloridů, síranů, dusičnanů a křemičitanů. Pro lidské zdraví není nebezpečná, i když ve spojitosti s ní koluje mnoho mýtů. Patří mezi ně například hoax o tvrdnutí cév nebo o zubnímu kameni. Pokud pijete tvrdou vodu, nebojte. Nic z toho vám nehrozí. Přesto má ale tvrdá voda určité negativní vlastnosti, které vás dokážou pěkně potrápit. Pojďme se na ně společně podívat. 

Tvrdá voda a její vliv na pokožku 

Tvrdá voda je sice hygienicky nezávadná, ale pokožce moc neprospívá. Jakou neplechu může tvrdá voda způsobit?

● Nepříznivě působí na kvalitu vlasů. Zanechává je suché a nevyživené.

● Vysušuje pleť a může způsobovat ekzémy.

● Není vhodná ke koupání miminek a malých dětí. 

Pro pokožku i vlasy je ideální voda měkká. Pokud tento luxus doma nemáte, nezoufejte. Můžete si ho dopřát pomocí změkčovače vody


Tvrdá voda a vodní kámen v domácnosti 

Neustále z vodovodního kohoutku utíráte bíle skvrny a rychlovarnou konvici máte plnou kousků vodního kamene? S největší pravděpodobností za to může tvrdá voda. Neřešte, jak odstranit vodní kámen, ale rovnou jeho vzniku předejděte. Pořiďte si filtry na přívod vody. Ty vám pomohou nejen eliminovat chlór a další nevhodné látky, ale také zlepší chuť vody a zvýší její kvalitu. 

Co je to vodní kámen 

Tvrdá voda způsobuje bílé skvrny, které se usazují na povrchu vodovodních kohoutků, sprchové hadice nebo ve varné konvici. Ptáte se, co to je vodní kámen a odkud se bere? Jedná se o usazeniny, které pochází z vápenatých a hořečnatých solí. Jak odstranit vodní kámen se dozvíte v našem článku na blogu. 

Jak zjistit tvrdost vody 

Nejste si jisti, jakou kvalitu vody u vás doma? Poradíme vám tři tipy, jak zjistit tvrdost vody:

● Tvrdou vodu poznáte podle skvrn na vodních bateriích a elektrospotřebičích v kuchyni.

● Tvrdou vodu odhalíte i podle chuti a dokonce prodlužuje dobu vaření.

● Tvrdost vody vám prozradí také mýdlo. Pokud málo pění nebo nepění vůbec, teče vám z kohoutku velmi tvrdá voda. 

Tvrdou vodu vám pomohou odhalit také měřící přístroje. Díky nim například změříte hladinu chloru v bazénu nebo stanovíte množství dusičnanů ve vodě. 

Rozdíl mezi měkkou a tvrdou vodu 

Tvrdá voda sice působí negativně na pokožku a domácí spotřebiče, ale možná vás překvapí, že její pití je zdravější než u vody měkké. Jakto? Podle hygieniků dodává tvrdá voda tělu minerály a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob. Příliš tvrdá voda ale rozhodně zdravá není. Jak tedy poznáte vodu tvrdou tak akorát? Měla by se pohybovat v rozmezí od 2 do 3,5 milimolů na litr. Přesné výsledky vám prozradí měřící přístroje

S prevencí vzniku i s odstraněním vodního kamene vám rádi poradíme

 Napište nám nebo zavolejte a společně vybereme to nejlepší řešení. Zařízení uvedeme do provozu, zaškolíme vás a pravidelně budeme provádět odborný servis. Instalaci zakoupeného zařízení vody obvykle provádíme do jednoho týdne. Kontaktujte nás  a vše už zařídíme za vás. Jak takový filtr po instalaci vypadá? Podívejte se do naší galerie realizací.

● Telefon: +420 724 345 402 (technická podpora, objednávky, informace)

● E-mail pro objednávky a odborné informace: petrsyrovatka@atlas.cz