8 problémů s vodou v bazénu. Jak se jich zbavíte?

8 problémů s vodou v bazénu. Jak se jich zbavíte?

Voda v bazénu by měla být čistá, průhledná a bez zápachu. Pokud ve vodě najdete mastné skvrny, cítíte z ní zápach nebo už zdálky vidíte zelené stěny bazénu, zpozorněte. Kontaminovaná voda je nebezpečná pro vaše zdraví i pro bazénovou konstrukci.

1. Podráždění očí a pokožky

Máte po koupeli podrážděné oči a při plavání cítíte silný zápach chlóru? Pak bude na vině špatné pH vody. Za jeho ideální rozmezí se považují hodnoty mezi 7,0 až 7,4. V sezóně kontrolujte pH vody alespoň jednou týdně pomocí testovacích papírků. Využít můžete také měřící přístroje nebo testovací bazénové sady chemikálií. Pro zvýšení pH v bazénu použijte například uhličitan sodný nebo hydroxid sodný. Se snížením pH vody vám pomůže hydrogensíran sodný a nebo kyselina solná. Abyste do budoucna předešli změně pH vody, před vstupem do bazénu se vždy osprchujte. Zbavíte tím pokožku zbytků opalovacích krémů. Ve dnech, kdy se nekoupete, bazén zakrývejte ochranou plachtou. 

2. Koroze kovových dílů bazénu

Koroze kovových dílů je způsobena příliš nízkým pH vody. V tomto případě platí vše, co jsme si říkali v prvním bodě týkajícím se podráždění očí a pokožky. pH vody by se mělo pohybovat mezi 7,0 a 7,4. Kontrolujte ho každý týden a pro jeho zvýšení použijte uhličitan sodný nebo hydroxid sodný. O likvidaci železa v bazénu se postará také hypermangan

3. Pěna na hladině vody

Vytvořila se vám na povrchu vody v bazénu pěna? Může za to zřejmě přílišná koncentrace algicidu. Tato látka slouží k prevenci vzniku řas, brání jejich růstu a rozmnožování. V tomto případě ovšem platí známé rčení „Dobrý sluha, ale zlý pán.” Nejdříve z bazénu upusťte vodu a vyměňte ji za čerstvou. Následně snižte dávkování algicidu. Další možností je také pořídit si takzvaný odpěňovač. Ten jednoduše aplikujete rozprašovačem na vodní hladinu a nežádoucí pěna okamžitě zmizí.  

4. Vápencové usazeniny

Vápencové usazeniny ve vašem bazénu vznikají ze dvou důvodů. Prvním může být příliš tvrdá voda. V takovém případě použijte změkčovač. Druhým důvodem je vysoké pH. V ideálním stavu by se mělo pohybovat mezi 7,0 a 7,4. S jeho snížením vám pomůže hydrogensíran sodný a nebo kyselina solná.  V naší nabídce najdete celkem čtyři druhy změkčovačů vody:

● Filtry proti vodnímu kameni 10"x2,5"

● Změkčovače vody Duplex

● Změkčovače vody Kabinet 2v1

● Změkčovače vody Klasik

  

 

Bude vás zajímat: Jak změkčit vodu?

5. Zelená voda a usazeniny na zdech bazénu 

Zelená voda v bazénu nevypadá vůbec lákavě a pro pokožku rozhodně není zdravá. Obsahuje škodlivé bakterie, kterých byste se při plavání mohli nalokat. Kluzké usazeniny jsou známkou přítomnosti řas. Abyste tvorbě řas předešli, pořiďte si kvalitní filtraci, udržujte správnou výši pH vody, bazén desinfikujte a pomocí bazénového vysavače pravidelně odstraňujte nečistoty. S odstraněním řas vám také pomůže algicid nebo takzvaná šoková chlorace. Při tomto procesu byste měli množství chloru v bazénu skokově zvýšit na desetinásobek. S koupáním počkejte, dokud chlor nevyprchá a klesne na požadovanou hodnotu. Až 99,9% škodlivých bakterií vám také pomůže odstranit UV lampa v bazénu. 

6. Čirá, ale zabarvená voda nebo hnědé skvrny

Pokud je voda čirá, ale zabarvená a na stěnách vidíte hnědé skvrny, došlo ve vašem bazénu k takzvanému zoxidování metalických nečistot. Mezi tyto nečistoty patří například měď, železo nebo mangan. Na pomoc si vemte vločkovač. Tento přípravek je dostupný k kapalné i pevné formě. A co umí? Shlukuje drobné nečistoty do větších celků, takzvaných vloček. Ty poté zachytí bazénová filtrace. Následně použijte přípravek na odstranění železa a manganu. Tento pomocník obsahuje zvýšené množství vitamínu C, který na sebe kovy naváže a bazén tím vyčistí.  

TipŽelezo ve vodě: Co může způsobovat a jak se ho zbavit?

7. Mléčná voda v bazénu

Voda v bazénu by měla být čirá, čistá a bez zápachu. Pokud se ale místo toho díváte na neprůhlednou mléčnou tekutinu, zpozorněte. Příčin může být hned několik. Tou první je příliš vysoké pH vody. Snižte ho pomocí hydrogensíranu sodného nebo kyseliny solné. Druhým důvodem mléčné vody může být nedostatečná filtrace. Vyměňte filtrační náplň nebo si pořiďte filtr nový a výkonnější. Mléčnou vodu mohlo způsobit také nedostatečné nebo naopak nadměrné použití vločkovače

8. Černá linka na stěnách bazénu

Černá linka na stěně bazénu značí jediné: ve vodě se vám usazují nečistoty a mastnota. V tomto případě pro vás máme jednoduché řešení: vyhrňte si rukávy, nasaďte si rukavice a pusťte se do úklidu. K odstranění nečistot vám stačí houbička a speciální čistící prostředek. Nejdříve ale trochu vody upusťte, abyste se k nečistotám dostali. Jako prevence vám pomůže pravidelné používání bazénového vysavače a správně nastavené pH vody. Pokud se nekoupete, bazén přikrývejte ochranou plachtou.  

Máte problém s vodou? My máme řešení

Jaké jsou výhody nákupu u nás? Nabízíme odbornou montáž po celé České republice. Zařízení uvedeme do provozu, zaškolíme vás a pravidelně také budeme provádět odborný servis. Instalaci obvykle provádíme do jednoho týdne. Stačí nás jen kontaktovat a vše už dále zařídíme za vás. Jak takový filtr po instalaci vypadá? Podívejte se do naší galerie realizací.

 

● Telefon: +420 724 345 402 (technická podpora, objednávky, informace)

● E-mail na objednávky a odborné informace: petrsyrovatka@atlas.cz