Jak funguje uhlíkový filtr?
15. 02. 2022

Jak funguje uhlíkový filtr?

Uhlíkový filtr dokáže vodu zbavit nejen od mechanických nečistot, ale také od zápachu, chloru nebo také nežádoucích látek. Projděte si s námi základní informace k tomuto zařízení.

Když si přejete kvalitní pitnou vodu


Možná i vy jste někdy uvažovali nad tím, jak funguje uhlíkový filtr. Toto zařízení si lidé pořizují zejména v případě, kdy se rozhodnou pro kvalitní pitnou vodu pro svou domácnost. To, že voda není pro použití ideální, se pozná například tak, že na sobě pozorujete problémy se suchou pokožkou. Existuje ale i mnohem více ukazatelů, které vám napoví, že s kvalitou vody není něco v pořádku. Co všechno se ve vodě může vyskytovat? 

Klasická voda z kohoutku nemusí mít vždy ideální kvalitu. Na vině je zejména vysoký obsah chloru, který se v ní může vyskytovat. Ve vodě ale mohou být i jiné škodlivé látky. Může se jednat například o mechanické nečistoty. O tom, jak funguje uhlíkový filtr, se můžete přesvědčit i v případě, kdy pozorujete také zbarvení vody nebo pachuť. Filtr zbaví vodu nejen těchto nepříjemností, ale také chlóru, těžkých kovů, pesticidů, zbytkových léků a dalších chemikálií.

Kam se uhlíkový filtr hodí? 

Uhlíkové filtry, pořízené v našem e-shopu Upravvodu.cz, se dají použít pro všechny vodovodní řády. Umístí se jednoduše přímo na míru dané firmě nebo domácnosti, a poté se stará o ideální kvalitu vaší vody. Použít se tak tento mechanismus dá i tam, kde se pitná voda z řádu používá pro zařízení na výrobu nápojů. V kávovaru, výdejníku vody a podobných zařízeních se tak setkáte s již bezchybnou kvalitou vody. Filtr se tak používá nejen v běžných domácnostech, ale i v provozovnách nebo firmách. 

Uhlíkové filtry se dělí do třech kategorií:

● Automatické uhlíkové filtry 

● Uhlíkové filtry na potrubí 10" a 20" 

● Manuální uhlíkové filtry 


Mezi výhody nákupu u nás patří, že vám nabízíme odbornou montáž po celé České republice. Uhlíkové filtry uvedeme do provozu, zaškolíme vás a pravidelně také budeme provádět servis. Instalaci obvykle provádíme do jednoho týdne. Stačí nás proto jen kontaktovat a vše potřebné zařídíme za vás. Jak takový filtr po instalaci vypadá? Podívejte se do naší galerie realizací.


● Telefon: +420 724 345 402 (technická podpora, objednávky, informace)

● E-mail na objednávky a odborné informace: petrsyrovatka@atlas.cz


Jak funguje uhlíkový filtr

A nyní již přímo k mechanismu, který se stará o úpravu vody. Jak funguje uhlíkový filtr?

Obyčejná voda z kohoutku se nejprve dostane do velké plochy aktivního uhlíku. K filtraci vody přitom stačí skutečně malé množství aktivního uhlíku. Veškeré přebytečné látky jsou tak přefiltrovány – prostě se naváží na molekulární úrovni k uhlíku. Tímto dojde k jejich odstranění z vody. Příjemné, viďte? 

Pro každodenní používání vody z vodovodního řádu je využití uhlíkového filtru ideální. Běžně si tak můžete dopřát sklenici vody přímo ke konzumaci. Z vody jsou odstraněny chemické látky a nečistoty, které mají negativní vliv na váš organismus. Zbavíte se tak například těžkých kovů, ale také zbytků léčiv, které se do běžné vody v některých případech dostávají. Filtr je zkrátka dobrou možností, jak svému tělu dodat kvalitní vodu bez zatěžujících a škodlivých látek pro náš organismus. 

Rozbory vody

Nejste si jistí, jak je na tom vlastně vaše voda ze studny nebo z vodovodního řádu? Nechte si zhotovit akreditovaný rozbor vody, kdy se zjistí bližší vlastnosti vody, kterou běžně v domácnosti, kanceláři nebo provozně používáte. Rozbory vody se provádějí například na přítomnost pesticidů, na mikroplasty, ale i další běžné potíže. Získáte tak jasnou představu o tom, jaké vlastnosti vaše voda má, a zjistíte dané ukazatele kvality vody a jejich konkrétní hodnoty. Co rozbor vody zjistí? 

Bude vás zajímatSložení vody aneb z čeho se skládá?

Důležité ukazatele

Rozbor vody zjišťuje všechny důležité ukazatele, které vám dále pomohou při zlepšování kvality pitné vody. Dozvíte se tak například o přítomnosti mikroorganismů ve vaší vodě nebo také konkrétní hodnoty dusičnanů a dusitanů. Kompletní rozbor vody pak přináší také důležité informace o možné přítomnosti koliformních bakterií ve vodě, které mají za následek vznik celé řady zdravotních potíží. 

Uhlíkový filtr vám pomůže zbavit pitnou vodu nežádoucích látek, nečistot a chemických sloučenin.Sdílet na Odeslat na